Източник: Reuters

Грипният сезон в Европа набира сила и се очаква да достигне своя пик към края на януари. Всяка година излизат нови ваксини, които, противно на разпространеното мнение, не са „същите лекарства на нови цени”, а са подобрени версии на същите лекарства, които са предназначени да омаломощават най-новите тазгодишни вирусни щамове.

Много от пациентите отказват ваксинация, което е тяхно право. Но информиран избор ли правят или се поддават на масовия страх от ваксини?

Основните причини за отказ от противогрипна ваксинация, според проучване на изследователи от Boston University, са реакциите на близки и познати. Не са редки случаите, в които ваксинираните описват, че след инжекцията развиват най-тежкия грип от години или поне негови симптоми: отпадналост, умора, мускулни болки и др.

Макар симптомите им да са сходни, хората трявба да правят разликата между настинка и грип - едното е заболяване причинето от комбинирания ефект на простуда и риновирусна или коронавирусна инфекция, а другото е инфекция причинена от инфлуенца вируси. Противогрипните ваксини създават защита само срещу инфлуенца вируси.

 

Останалата част от материала може да намерите на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase