Снимка: Reuters

 По време на първото посещение при наблюдаващия лекар се провеждат кръвни изследвания за анемия. Те обикновено включват тест, който измерва съдържанието на хемоглобин в кръвта. Провежда се и хематокритен тест. Хематокритът представлява относителният дял на кръвните клетки от кръвта. При здрав човек хематокритът е около 45%, т.е. кръвните клетки съставляват 45% от обема на кръвта. Около 44% от него се пада на червените кръвни клетки – еритроцитите.

Ниското съдържание на хемоглобин е показател за желязодефицитна анемия. Това може да наложи допълнителни кръвни изследвания, които да измерят съдържанието на желязо в депата и кръвта. Дори и да не бъде открита анемия по време на бременността, много вероятно е лекарят да назначи повтаряне на изследванията през втория и третия триместър.
 
Лечението на анемията зависи най-вече от това дали тя е желязодефицитна, фолатдефицитна или мегалобластна (дефицит на витамин В 12). Най-важно е увеличаването на приема от съответния нутриент. Успоредно с лечението на анемията, което се провежда със съответните лекарствени продукти, се провежда и редовно мониториране на хемоглобиновите и хематокритните нива. В допълнение към това лекарят може да препоръча увеличаване на приема на месо, яйца и млечни продукти.
 
Макар че лечението не е трудно и скъпо, оптимално за здравето на плода и майката е предотвратяването на анемията, а не лекуването й. Това се постига чрез осигуряване на достатъчен прием на желязо, фолиева киселина и витамин В12. 
 
Продължението на материала може да намерите в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase