Източник: Reuters

1. Какво представлява кампилобактериозата?

Кампилобактериозата е инфекция с бактерии от род Campylobacter. Тя е една от най-често срещаните бактериални инфекции, тъй като се разпространява с храната и води до хранителни отравяния.

2. Как става заразяването?

Заразяване най-често става по един от следните пътища – фекално-орален, секс със заразен или консумиране на заразена вода или храна, най-често непастьоризирано мляко или недобре приготвено пилешко месо. Заразяване може да настъпи и при контакт с болни домашни или селскостопански животни.

3. Как протича кампилобактериозата?

Продромалният период включва треска, главоболие и мускулни болки. Продължава около 24 часа. Следват тежка, често кървава диария (дизентерия), крампи, болки в корема и силно повишаване на температурата – до 40 оС. В повечето случаи боледуването продължава до 10 дни. Това е т.нар. инвазивна или възпалителна кампилобактериоза.

Ако кампилобактериите попаднат в правото черво по време на анален секс се развива проктоколит – възпаление на правото и части от дебелото черво.

При ХИВ позитивни пациенти боледуванията могат да бъдат по-чести, по-тежки и по-продължителни. При тях се срещат и инфекции с резистентни на антибиотици бактерии.

4. Как се поставя диагнозата?

Диагнозата се уточнява след провеждане на микробиологично изследване на фекална проба. Наличието на левкоцити във фецеса показва протичането на възпалителна кампилобактериоза.

Още за кампилобактериозата можете да прочетете в Puls.bg. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase