Източник: Reuters

 Генетично модифицираните организми могат да бъдат дефинирани като организми, чийто генетичен материал (ДНК) е бил променен целенасочено. Технологията, чрез която това се постига, често бива наричана рекомбинантна ДНК технология, рекомбинантна технология или генно инженерство. Тази технология позволява прехвърлянето на гени от един организъм в друг, често неродствени – например, човешки инсулин и растежен хормон се произвеждат в промишлени количества от дрожди – едноклетъчни гъби, които, впрочем, се използват и в получаването на вино, бира, хляб и др.

Рекомбинантните технологии все повече навлизат и в растениевъдството, а от там и в хладилниците на всеки от нас. Това създава немалко, при това напълно неоправдана, паника и дори истерия в обществото, която специалистите трябва да разсеят. По темата, обаче, се изказват и немалко псевдоспециалисти, което само подклажда неверните слухове и митове, и разпалва паниката допълнително.

Темата е твърде обширна, така че тук можем само да щрихираме най-съществените моменти.

Първо трябва да изтъкнем, че генетично модифицираните храни се произвеждат масово не защото учените или дори селскостопанските производители обичат да експериментират с растителните култури, а защото те имат сериозни икономически предимства. Това най-често са повишена резистентност към вредители, повишаване на добивите, намалена нужда от поливане и/или торене в сравнение с настоящите сортове, или някаква комбинация от тези качества. Най-просто казано, в растенията се внасят гени, които им осигуряват резистентност срещу вредители, хербециди, засушавания и др. Това значително повишава добивите, като значително понижава разходите на селските стопани. Всъщност, първопричината за въвеждане на рекомбинантните технологии при растенията е именно увеличаване на устойчивостта им срещу паразити и вирусни заболявания.

Много „специалисти“ се изказват, нерядко и в медиите, напълно неподготвени и напълно незапознати със същността на въпроса, повтаряйки като абсурдни слогани от рода на „Без мутанти в супата“.

Още за генно модифицираните храни можете да прочетете в Puls.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase