Източник: Reuters

Според специалисти различният звук по време на хъркане показва различен проблем и изисква различно лечение.

Почти половината от възрастните хъркат от време на време или постоянно. Често хора, които не го правят по принцип, съобщават за хъркане след вирусно заболяване, след употреба на алкохол или след като приемат някои медикаменти.
 
Хъркането по време на бременност се дължи на няколко фактора, свързани с този период, като наддаване на тегло, повишаване на обема на кръвта и нивата на естроген.
 
Високите нива на естроген дразнят лигавицата и могат до доведат до появата на ринит, който да увеличи епизодите на хъркане. Предвид бременността на жената се препоръчва прилагането на парни инхалации с една-две капки масло Олбас. Това е комбинация от 6 натурални масла, в това число ментово и евкалиптово. Процедурата има благоприятно действие и при остри респираторни инфекции.
 
Около 10% от децата хъркат по време на сън. Причините са различни. Децата са много по податливи на инфекции, които блокират носните проходи или гърлото. Уголемените сливици са една от най-честите причини за хъркане при тях.
 
Голям процент от случаите на хъркане изчезват с напредване на възрастта. При останалите се налагат инвазивни хирургични решения.
 
При хъркане е препоръчителна консултация с лекар. Той първо препоръча промяна в начина на живот, но ако това не помогне, се прибягва до други методи, които се делят на консервативни и хирургични.
 
Консервативните методи включват използване на спрейове против хъркане, стоматологични приспособления и CPAP маска. А хирургичните - отстраняване на пречещи тъкани, хирургични интервенции на горната и долната челюст, хирургична корекция на изкривена носна преграда и радиочестотна термотерапия и др. Успехът от радиочестотна термотерапия е 80-90% и рядко се налага реоперация.
 
Още интересни здравни новини можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase