Снимка: Reuters

Прасковите съдържат фибри, а 100 г осигуряват само 39 калории. Плодовете ни засищат и освежават, но същевременно ни помагат и да поддържаме фигурата си през летните месеци. 

Пресните плодове са добър източник на полезни витамини и минерали. 
 
Прасковите съдържат витамин C, който има антиоксидантни свойства и е необходим за синтеза на съединителната тъкан в организма.
 
Консумацията на храни, богати на витамин С, спомага за поддържане на имунитета и ни предпазва от често боледуване, дължащо се на различни инфекции. 
 
Сочните плодове са източник и на витамин А и бета-каротин. Витамин А е от съществено значение за зрението. Също така участва във възстановителните процеси на организма, спомага обмяната на веществата, функциите на клетъчните и субклетъчните мембрани. Необходим е за образуването на нови клетки и е полезен за забавяне процесите на стареене. 
 
Прасковите са богати на жизнено важни минерали, като калий, флуорид и желязо. Желязото е необходимо за образуването на червените кръвни клетки. Флуорът е компонент на костите и зъбите и е важен за профилактиката на зъбния кариес. 
 
Поради високото съдържание на калий, прасковите се препоръчват при нарушения на сърдечния ритъм.
 
Кога плодът е най-полезен за консумация?
За да е ценна за здравето ни, е добре да хапваме прасковата добре узряла, леко мека. Ако плодовете са брани рано и все още са твърди, е препоръчително да постоят известно време на стайна температура. 
 
Трябва да се има предвид, че когато кожата на прасковата се набръчка, означава, че плодът губи от полезните си свойства. Затова не го пазете дълго, а си набавете здравословни хранителни съставки и добро настроение. 
 
Още новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase