Снимка: Reuters

Болката в кръста е често срещано оплакване в съвремието ни и днес засяга все повече по-млади хора. Като основен виновник за нея се приема уседналият начин на живот. Когато обаче болката е факт, констатацията не ни помага. Когато болката в кръста стане част от ежедневието ни, със сигурност процесът е напреднал и причината следва да се открие от специалист с цел предприемане на адекватни мерки срещу нея или влошаването на състоянието.

Кои са най-честите причини за болката в кръста?
 
Първо, мястото, от което обикновено се описва болката в кръста е свързано с лумбалните прешлени. Болката може да е тъпа, постоянна, с усещане за тежест и скованост или точно обратното да е пронизваща и движеща се по нерв надолу, настрани. Острата болка се дължи обикновено на травма, физически упражнения, падане, удар, вдигане на тежести. Появата на болка не бива да се пренебрегва. Често срещано явление е да ни боли кръст заради настиване, болезнена менструация при жените, усилена физическа дейност, цистит, гинекологично заболяване, дори запек. Правило е, ако болката в кръста не отшуми за 3 дни да се потърси лекар за установяване на причината и предприемане на адекватна терапия. Ако болка в кръста се изпитва в продължение на 3 месеца, то тя вече се е превърнала в хронична. Това означава, че е необходимо много по-сериозно лечение...
 
Когато се дължи на травма...
 
Незабавна консултация при специалист по повод болка в кръста се изисква при всякакви случаи на травма, падане или друг вид нараняване. Други симптоми, които показват тази спешна необходимост в комбинация с оплакването е невъзможността за контрол на уринирането, изпразването на червата, загубата на усещания в и слабост на краката, изпитване на болка при кашляне и кихане, висока температура и треска.
 
Кои са останалите 6 причини може да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase