Снимка: БГНЕС

Природните катаклизми и екстремните метеорологични условия са причинили смъртта на 21 хил. души само през първите девет месеца на 2010 г. Това е 2,5 пъти повече в сравнение с 2009 г., съобщи РИА Новости.

Данните са на обществената организация Oxfam International и бяха оповестени през първия ден на конференцията за климатичните промени на страните от рамковата конвенция на ООН (UNFCCC), която се провежда в Канкун.

Конференцията е 16-ата среща между страните участнички и шеста за страните от протокола в Киото.

Според експертите на Oxfam International ситуацията оттук нататък ще се влошава.

"Влиянието на времето и климата върху човешкия живот през 2010 г. е сериозно напомняне за това, че никога не е било толкова важно да бъде постигнат успех на преговорите в Канкун",  добавят още от организацията.

В доклада се отбелязва още, че наводнението в Пакистан е засегнало почти 1/5 от територията на страната. Жертвите са 2 хил. души, а нанесените материални щети са за над 9,7 млрд. долара.

Още по темата
Високите летни температури в европейската част на Русия, които превишиха средните за страната със 7,8 градуса по Целзий, унищожиха 26% от реколтата на пшеницата.

Oxfam призовава страните по преговорите да постигнат съгласие по всички въпроси, включително и механизма за оказване на финансова помощ на страните, пострадали от климатичните промени.

Според разчети всеки долар, похарчен за адаптация към последиците на климатичните промени, позволява да бъдат избегнати щети на стойност 60 долара.

В друг доклад учени от Оксфордския университет са направили прогноза какво би могло да се случи, ако температурите се повишат с 4 градуса по Целзий.

Според тях това ще доведе до повишаване на нивото на Световния океан с от 0,5–2 м към 2100 г.

Арктика ще бъде свободна от ледове в летния период, ще се унищожи голяма част от тропическите коралови рифове. Като следствие на всичко това рязкото изхвърляне на метан ще унищожи напълно амазонските гори.

Освен това светът по-топъл с четири градуса ще изисква още повече финансови ресурси.

Според повечето експерти обаче приемането на ново юридическо задължаващо споразумение в Канкун е малко вероятно.

Очаква се страните да се договорят най-общо по частни въпроси, като адаптацията към климатичните промени, трансфера на знания относно „зелените технологии”, а така също и механизма за финансова подкрепа на страните, уязвими от отрицателните последици от измененията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase