Учени от университета в Кентъки отгледаха мишки, устойчиви на рак. На животните е бил присаден ген, който избирателно унищожава раковите клетки, съобщава списание Cancer Research.

Вниманието на изследователите е било концентрирано върху открития неотдавна ген Par-4. Той отговаря за изработването на белтъчината, която предизвиква саморазрушаване на раковите клетки, но не оказва влияние върху здравите клетки на организма.

Ръководителят на изследването Вивек Ранжнекар и колегите му са имплантирали гена Par-4 в яйцеклетката на мишката, която след това е била имплантирана в майката заместител.

В резултат учените са отгледали мишки, които имат копие от този ген. Учените казаха, че тези мишки не са развили повечето видове злокачествени тумори, които поразяват човека.

По-специално те не боледуват от рак на простатата и на черния дроб. Вероятно те са се оказали и устойчиви за образуване на тумори на гърдите, задстомашната жлеза, главата и шията, както и редица други онкологични заболявания, смятат изследователите.

Генно модифицираните животни са се развивали нормално и тяхната средна продължителност на живот е била малко по-голяма от обикновените мишки.

Според учените получените от тях резултати биха могли да бъдат използвани за разработването на нови методи за лечение на рак.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase