Снимка: БГНЕС

От 2014 г. стратегическата цел на Русия в Украйна много вероятно е била последователна - да контролира своя съсед. През 2014-2021 г. тя преследва тази цел чрез подривна дейност, чрез разпалване на необявена война в Донбас и чрез анексиране на Крим.

Това съобщи британското министерство на отбраната в ежедневната си сводка за войната в Украйна.

На 24 февруари 2022 г. Русия се обърна към нов подход и започна пълномащабно нахлуване, което се опита да завземе цялата страна и да свали нейното правителство.

До април 2022 г. Русия осъзна, че това се е провалило, и се съсредоточи върху разширяването и формализирането на управлението си над Донбас и юга. Той постигна бавен и изключително скъп напредък.

Още по темата
През последните седмици Русия вероятно отново е променила подхода си. Нейната кампания сега вероятно се стреми основно да деградира украинската армия, вместо да се фокусира върху завземането на значителна нова територия.

Руското ръководство вероятно провежда дългосрочна операция, при която смята, че предимствата на Русия в населението и ресурсите в крайна сметка ще изтощят Украйна.

Констатацията на британското военно разузнаване е обобщителна, точно в духа на днешния ден, когато светът отбелязва 365 дни война на територията на Европа. И в обобщението на ISW преобладава също оценката, че с воля и постоянство руският лидер Владимир Путин смята да сломи съпротивата не само на Украйна, но и на западния блок, който се обедини около нападнатата страна.

Тази нощ ООН успя обаче да гласува втора резолюция за войната на Русия срещу Украйна, получила подкрепата на 141 държави и само 7 против - Беларус, Северна Корея, Еритрея, Мали, Русия, Никарагуа и Сирия.

Едновременно с това днес Китай излезе и с предложение за план за регулиране на конфликта в Европа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase