Ексклузивно в ЕП с еврокомисаря по вътрешните работи Илва Йохансон разговаря Милена Милотинова в "Брюксел 1" по телевизия Bulgaria ON AIR.

MM: Комисар Йохансон, вие бяхте на границата и се срещнахте с бежанци. Какви са впечатленията ви и колко души от Украйна може да приеме Европа?

Илва Йохансон: Преди всичко, нека кажа, че това е уникална, безпрецедентна ситуация. Никога не сме мислили, че може да видим или преживеем война в Европа отново. А Путин нахлу в суверенна съседна държава. Идват много жени и толкова много деца, много деца. Повечето от тях са изтощени, на края на силите си, премръзнали... Сърцераздирателно е да ги видите как пристигат, но и колко благодарни са, че са приети в нашите държави членки. Най-голямо впечатление ми направи наистина силната солидарност, проявена от всички доброволци, от всички граждани, които посрещат тези хора, от граничарите, от полицията, местните власти, националните власти – как те се намесват и посрещат хората. Това показва защо съм толкова горда да бъда европейка в този момент. Ние демонстрираме солидарност на практика, макар обстоятелствата по границите да са наистина трудни.

MM: Споменахте няколко държави по време на вчерашния брифинг - страни, които приемат бежанци. България е една от тези страни, но, струва ми се, я попуснахте?

Илва Йохансон: Всъщност, украинците вече са навсякъде, във всички държави членки. Разбира се, съседните държави приемат първите бежанци. До момента в Европейския съюз са дошли над 2 милиона души от Украйна, а това е повече от бежанците, които приехме общо през 2015 и 2016. Така че това е наистина уникална ситуация. Над един милион са в Полша, това е страната, която е приела най-много хора, половин милион са в Румъния, но мнозина продължават към другите страни членки. Така че, тепърва повече страни започват да приемат хората.

MM: Каква е финансовата помощ, която може да предложи Европейският съюз на държавите, приемащи бежанците? Има неизползвани или така наречени „спящи пари“ в рамките на кохезионните фондове. Могат ли ЕС да използва тези пари за спешните нужди на бежанците?

Илва Йохансон: Да, и в Европейската комисия всъщност вчера взехме решението парите, които не са използвани от миграционния фонд, от кохезионния фонд, от социалния фонд за предходния бюджетен период могат да се прехвърлят и да се използват сега по един гъвкав начин. Това е незабавната реакция спрямо държавите, които в момента правят толкова много и разбира се, се нуждаят от финансовата подкрепа на Комисията. Но за съжаление, бежанските потоци ще продължат, ситуацията ще се влоши. Ще пристигат все повече хора. Затова, ще трябва да помислим за още по-голяма финансова подкрепа за онези страни-членки, които поемат най-голямата отговорност. И разбира се, и за Украйна, и за самите украински бежанци.

MM: Каква е сумата на „спящите пари“ от кохезионните фондове?

Илва Йохансон: Само от миграционния фонд са 420 милиона евро. Отделно са средствата от социалния и кохезионните фондове.

MM: Златните паспорти и златните визи – има предложение този тип паспорти и визи да бъдат прекратени...

Илва Йохансон: Да.

MM: Но едва през 2025. Не е ли дълъг периодът?

Илва Йохансон: Бих казала, че те трябва да бъдат прекратени веднага. Това е много важно. Не трябва да даваме на руските олигарси, които подкрепят Путин възможността да купуват един от най-големите ни активи – европейското гражданство или пребиваване в ЕС. Това, разбира се, не би трябвало да се продава.
MM: Как Европейският съюз ще идентифицира всички тези хора, руските олигарси? Защото те обикновено купуват имотите си в чужбина под други имена – с подставени лица.

Илва Йохансон: Всъщност, това е една от причините да няма възможност да се купува гражданство чрез инвестиции в имоти. Повечето държави членки, които предоставят тази възможност казват, че трябва да инвестирате значителна сума пари, която е невъзможна за повечето обикновени хора.., но за престъпниците - това са джобни пари! Така че, такава възможност въобще не трябва да съществува в Европейския съюз. Това е нашата позиция.

MM: Какво още трябва да знаят държавите, които приемат бежанци, за най-близкото бъдеще?

Илва Йохансон: Миналата седмица успяхме за първи път да активираме директивата за временна закрила. За мен е уникално. Единодушно решение от страна на всички министри в съвета. Много се гордея с това! Това означава, че в момента има защита не само за отделните хора, които бягат от Украйна, но и че създаваме платформа за солидарност, ръководена от Европейската Комисия, за да гарантираме помощ и подкрепа за страните членки, които са най-засегнати, а също и да знаем къде има по-голям капацитет за приемане на бежанци, кои са държавите с по-голям капацитет спрямо останалите и към тях да насочим хората.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase