Снимка: БТА

България и Източна Европа засега остават извън драмата със заразените със силно отровен инсектицид яйца, която обхвана западноевропейския потребител.

Европейската комисия потвърди, че е получила уведомления от Белгия, Холандия и Германия за наличие на заразени с инсектицида фипронил кокоши  яйца. Такива яйца са били изнесени впоследствие в Швеция, Великобритания, Швейцария и Швеция.

Фипронилът се използва за обезпаразитяване на полозите на кокошките, но използването му в ЕС за тази цел е забранено. Натравянето с него предизвиква проблеми с черния дроб и щитовидната жлеза.

Белгия - първата държава, предупредила Еврокомисията за забранените яйца, го е направила на 20 юли. Тревогата е бита от Холандия на 29 юли и от Германия на 1 август, съобщи говорител на Комисията.

Според предварителните резултати от анализа на белгийската агенция за безопасност на храните нивата на фипронил са под допустимите дози. Възрастен индивид трябва да изяде 12 яйца за 24 часа, за да увреди здравето си. Експертите настояват, че въпреки забраната, ако препаратът се използва правилно, няма риск за човешкото здраве.

Белгийският парламент ще се събере извънредно утре, за да търси решение на проблема. Засега властите са затворили 86 птицеферми до изясняване на обстоятелствата. Следи от замърсяване на яйцата с фипронил са открити в 21 от тях. Максималната концентрация на инсектицида  в Белгия е 0.092 милиграма/килограм при европейска норма от 0.72 мг.

В Холандия между 300 000 и 350 000 птици са изклани като предпазна мярка, съобщава EUObserver. Унищожени са милиони яйца в Холандия и в Германия.

Засега разследването е стигнало до 3 холандски птицеферми като първоизточник на заразата. Цялата мрежа започва да се разплита от Белгия, където сигналът за използването на забранената субстанция е подаден до властите от производител.

Според германския земеделски министър Кристиан Шмит става дума за престъпно намерение.

Европейската комисия съобщи, че проверява дали Белгия не е скрила проблема с яйцата, съдействайки по този начин за по-широкото му разпространение. Белгийските власти потвърждават, че са имали информация за "потенциален проблем" в началото на юли, който е доведен до знанието на Еврокомисията три седмици по-късно. В Белгия има съобщения за изтегляне на яйца от големите търговски вериги още в началото на юли. Това е било направено тихомълком, без да информират обществеността или останалите страни от ЕС за причините. Еврокомисията заяви, че ако подозрението се докаже, ще наложи на Белгия глоба за неизпълнение на задължението й да информира веднага останалите членки на ЕС чрез системата за предупреждение за безопасност на храните.

Европейската комисия засега не може да оцени размера на проблема, тъй като разчита единствено на информация от националните власти, съобщи неин говорител.

Експертите смятат, че разрастването на скандала с "пестицидните яйца" е неминуемо, тъй като изследването за фипронил не е част от стандартните тестове, на които се подлагат яйцата преди излизането им на пазара. Такова изследване може да се направи отделно, за да се отхвърлят съмненията. Франция днес обяви, че при взети спешни проби след избухването на скандала заразени продукти са открити и в нейни птицеферми.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase