Снимка: Reuters, архив

Общо 19 кандидатури за домакин на Европейската агенция за лекарствата бяха подадени в срока, определен от Европейската комисия, който изтече в 1:00 ч. тази нощ българско време.

Освен София, която беше номинирана от българското правителство вчера следобед, да приютят агенцията, напускаща Лондон заради излизането на Великобритания от ЕС, кандидатстват 18 държави.

Съперници на българската кандидатура са: Амстердам, Атина, Барселона, Бон, Братислава, Брюксел, Букурещ, Копенхаген, Дъблин, Хелзинки, френският град Лил, Милано, Порто в Португалия, Стокхолм, Ла Валета, Виена, Варшава и Загреб.

Единствените държави, които не издигат претенденти са Словения, Чехия и трите Прибалтийски републики - Литва, Латвия и Естония. Португалия в последния момент смени столицата с втория по големина град Порто, а Франция подаде документи за Лил, вместо за Париж, както беше анонсирано в началото.

Битката за агенцията за лекарствата е толкова оспорвана, тъй като тя е една от най-големите европейски агенции с около 1000 служители и над 30 000 експерти, които ежегодно участват в различни комитети. Основната дейност на агенцията е издаването на разрешителни за продажба и лицензирането на лекарства и медицински изделия за европейския пазар, както и контрола върху фармацевтичния сектор.

Сега Европейската комисия ще оцени, въз основа на критерии, определени от европейските лидери, кандидатите и ще публикува класацията им на 30 септември. Решението къде ще бъде дислоцирана агенцията, ще бъде взето през ноември от европейските министри, заседаващи в Съвета по общи въпроси. Всяка държава ще има равен брой гласове и ако се налага, ще бъдат направени няколко тура от тайно гласуване, съобщи Съветът на ЕС.

Критериите, въз основа на които ще бъдат оценени кандидатурите са 6: възможност пренасянето и настаняването на новото място да приключи до 29 март 2019 г., когато Великобритания ще престане да бъде част от ЕС, достъпност на мястото, включително брой и капацитет на летищата, брой на полети до Европа, честота и развитост на градския транспорт, качеството на жилищния фонд и вид и качество на сградите, предложени за офис на агенцията.

Сред другите условия са наличие на чуждоезични училища за децата на служителите, качество на образованието и на здравните и социални услуги, както и наличие на свободни работни места за семействата на еврочиновниците.

Като цяло, качеството на живота не трябва да се отличава от това в Лондон, за да се гарантира, че ЕС ще може да привлича на работа висококвалифициран персонал. Под внимание ще се вземе и броят на европейски агенции, вече разположени в съответната държава, за да се осигури географски баланс.

Българските шансове не са високи, тъй като кандидатурата не беше популяризирана нито в Брюксел, нито сред служителите на агенцията в Лондон. София предлага да ги настани в "София Тех Парк", а като основни аргументи в своя полза изтъква стабилната си икономика, потенциала на трудовия си пазар, експертизата си в медицинския сектор, както и проевропейски настроеното население.

Интересът към новото местонахождение на банковата агенция на ЕС, която сега също се намира в Лондон, не е толкова голям. За нея кандидатстват Париж, Брюксел, Виена, Прага, Люксембург, Варшава, Дълин и Франкфурт. Критериите за подбор на победителя са същите, както за медицинската агенция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase