Снимка: архив, Reuters

Brexit-ът отвърза криза на финансовите пазари, сравнима по-сила с тази от 2007/8 г. Това е прогнозата на милиардера Джордж Сорос, която той направи днес в Брюксел.

Решението за напускане е ускорило вече развиващата се на бавни обороти криза. Според финансиста Brexit ще усили тенденциите на дефлация, които вече преобладават в европейските икономики.

Сорос, който е спечелил богатството си като играч на световните финансови пазари и е един от най-известните финансисти, заяви, че Еврозоната, която и без това твърде бавно се възстановяваше заради рестриктивните фискални политики, ще се забави допълнително.

"Ортодоксалността на германските политици стои на пътя на единствения ефективен отговор – създаването на бюджет на Еврозоната, който да предприеме антициклични мерки", коментира Сорос пред депутати от бюджетната комисия на Европейския парламент.

Той добави, че банковата система в Европа, която още не се е възстановила от предишната криза, ще бъде подложена на тежко изпитание. Според него "политически и идеологически несъгласия" в Еврозоната няма да позволят използването на Европейския спасителен механизъм за подкрепа на банките и суверенния дълг.

В същото време Сорос, който е и шеф на фондация "Отворено общество" заяви, че Brexit може да стане повод за възраждането на Европейския съюз.

"След първоначалния шок, когато изглеждаше, че разпадът на ЕС е неминуем, сега нещата не изглеждат толкова категорични", добави финансистът.

Според него "осъзнаването на британците", които започнали да разбират какво ще загубят при излизането си от ЕС, може да даде началото на гражданство движение в цяла Европа, което да се обедини около спасяването на ЕС чрез цялостното му преструктуриране и да доведе до създаването на "по-силна и по-добра Европа".

За да се случи това обаче, "европейските лидери трябва да признаят собствените си грешки и да приемат, че сегашните междуинституционнални споразумения пораждат дефицит на демокрация", категоричен е Джордж Сорос.

Мнението му се различава от становището на лидерите на 27-те, оставащи в ЕС държави, които вчера решиха, че настоящите споразумения, на които се основава ЕС и в частност Лисабонският договор, са добри и че ЕС трябва да се реформира, без да ги променя. Те не приеха, че имат вина, като декларираха, че решението на британците е израз на собствената им воля и те с нежелание ще я приемат.

Сорос посъветва европейските водачи днес да не гледат на раздялата с Великобритания като на развод, а да я използват като възможност за "основополагаща реформа на ЕС".

"Тяхната цел трябва да бъде създаването на един преоткрит ЕС, в който Великобритания и други страни в риск от напускане, да искат да влязат".

Според него основен двигател за новото проевропейско гражданско движение ще бъдат младите. Това вече си личало във Великобритания, където хората под 35 г., които дори не са гласували, както и поддръжници на лагерите за оставане и за напускане, спонтанно са се мобилизирали около петицията за втори референдум.
Председателят на "Отворено общество" не смята, че решението за напускане може да бъде променено. За него обаче общественото надигане е положително.

За Сорос ЕС никога не е успявал да вдъхнови „такова масово включване на низините“, на каквото сме свидетели в момента на Острова. Той е убеден, че то може да се подеме в цяла Европа и да наложи прекрояването на Съюза.

"Ако гражданите, които не са засегнати от резултата от референдума – във Франция, Германия, Швеция, Италия или Полша и другаде, видят в ЕС полза за себе си, той ще се появи отново и ще по-силен. Ако не – в последна сметка ще се самовзриви", прогнозира Джордж Сорос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase