Снимка: Ройтерс

Състоянието на Европейския съюз е лошо. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер произнесе два пъти оценката си в изказването си пред евродепутатите в Брюксел днес. Веднъж той свърза проблемите на ЕС с караниците между сраните членки, вторият – че те не изпълняват обещанията си за бежанците.

"ЕС е в лошо състояние, щом трябва да правим срещи, за да могат лидерите на Балканите да си говорят", коментира Юнкер неделната среща в Брюксел, на която участва и българският премиер Бойко Борисов.

Той нарече разговорите помежду им напрегнати. Шефът на Европарламента Мартин Шулц определи атмосферата като призрачна.

Юнкер нарече "потресаващо", че ЕС трябва да полага толкова усилия да накара държавите да се информират за движението на бежанците, след като това е "просто здрав разум". Той критикува действията на хърватското правителство, което извози хиляди имигранти до словенската граница, за да се отърве от тях, наричайки го "политика на паниката".

Председателят на Комисията увери депутатите, че всички, влизащи в ЕС по Балканския маршрут, ще бъдат подслонявани, хранени и лекувани и че няма да се налага да спят на открито през зимата. Лидерите на 11-те държави, които бяха на неделната среща (България, Австрия, Германия, Сърбия, Македония, Румъния, Словения, Хърватия, Унгария, Албания и Гърция), са поели ангажименти за това.

В същото време Юнкер настоя властите на европейските членки ясно да казват на новодошлите, че ако откажат да се регистрират още на първата европейска граница, няма да имат право на закрила и ще бъдат връщани, защото "бежанците освен права, имат и задължения". А също и че на приетите ще бъде обяснявано, че те ще трябва да се приберат, когато ситуацията по родните им места се успокои.

Юнкер предупреди, че ЕС няма достатъчно пари, за да отговори на нуждите и че ще "прояви гъвкавост" към страните, които решат да нарушат правилата за бюджетен дефицит (до 3%) и за външен дълг (до 60% от БНД), за да си покрият сами разходите. Вече три държави – Австрия, Италия и Финландия, поискаха да не бъдат наказвани за нарушаване на бюджетната дисциплина.

Юнкер обаче днес посъветва правителствата, които нямат достатъчно средства за бежанците, да помислят за теглене на заеми и насърчи Европейската инвестиционна банка да предложи допълнителни кредити, заради извънредните обстоятелства. В неделя Бойко Борисов категорично възрази срещу тези планове и предупреди, че те ще изправят ЕС пред финансова криза.

В изказването си пред Европарламента председателят на Комисията призна, че плановете на Брюксел за справяне с кризата не вървят добре, тъй като страните членки не изпълняват задълженията си. Не са отпуснати 1000-та експерти по вземане на пръстови отпечатъци и водене на интервюта на бежанци, които са нужни за "горещите точки" в Италия и Гърция. Само 9 страни са предложили да презаселят 854 бежанци от договорени 160 000. €2,3 милиарда, обещани от националните бюджети, не са внесени във фондовете за лагерите край Сирия и за спиране на имигрантите от Африка.

Не стигат парите и за поисканите от Турция 3 млрд. евро за прекратяване на вълната към Европа. Юнкер категорично се обяви за подписване на споразумение с Анкара, въпреки, че в страната се нарушават човешките права и свободата на медиите. "Без Турция положението в Европа ще се влоши повече“, предупреди той, въпреки че доста евродепутати обявиха, че не могат да преглътнат договорки с режима на Ердоган.

За повече предпазливост призова и председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск. Той заяви, че споразумение с Турция "има смисъл, само ако доведе до намаляване на потока" и че "никоя трета страна не може да ни замени в охраната на собствените ни граници". Туск, който е привърженик на идеята, че ЕС трябва да засили контрола по границите, вместо да се чуди как да осигурява условия на увеличаващия се брой имигранти, е в изолация от Германия и от Европейската комисия.

Днес в Страсбург той предупреди, че руските бомбардировки в Сирия създават нова бежанска вълна и че положението в Европа ще се влошава. "Предизвикателството е толкова голямо, че може да промени Съюза, какъвто го познаваме", настоя той. Според него, ако не се вземат извънредни мерки, могат да се очакват политически трусове в различни държави и загуба на европейски достижения като свободното пътуване.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase