Жан-Клод Юнкер, Алексис Ципрас и Доналд Туск. Снимка: архив, Reuters

Лидерите на еврозоната са постигнали единодушно съгласие да предоставят нов заем - трети спасителен пакет за Гърция и да запазят страната във валутния съюз на Общността, предаде АФП.

„Срещата на върха достигна до единодушно прието съгласие. Всички са готови да използват програмата на Европейския механизъм за стабилност със сериозни реформи и финансова подкрепа“, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

Още по темата

До началото на преговорите по това споразумение Атина ще получи "мостов заем", съобщи председателят на еврозоната Йерун Дейселблум. Утре и вдругиден гръцкият парламент трябва да подкрепи основната част от постигнатите днес решения, сред които и обособяването на фонд от 50 милиарда евро с държавна гръцка собственост. Този фонд ще се намира в Гърция и ще бъде управляван от надзорен орган.

Възможностите са чрез управлението на тези активи да бъдат трупани печалби и от тях да се извършват разплащания по дълга. Другата възможност е приватизирането на тази собственост и получените средства отново да бъдат насочвани към разплащането на задълженията към кредиторите. Половината от средствата във фонда се предвижда да обслужват дълга, а останалите да бъдат вложени обратно в гръцката икономика, включително за рефинансирането на местните банки.

Очаква се до края на седмицата, след произнасянето на парламента в Атина, решението за отпускането на нов заем да бъде потвърдено и от някои национални парламенти в еврозоната. Едва тогава Еврогрупата ще може да започне преговорите, наред с останалите обвързани институции, по отпускането на новия заем, поясни Дейселблум.

Програма за помощ на Гърция ще се осъществява при строги условия за провеждане на реформи, заяви Туск. Единствената ни цел беше постигането на споразумение, заяви още той. Туск допълни, че Гърция е изразила "принципно съгласие" за началото на преговорите по нов заем. Има строги условия, които подлежат на одобрение от няколко парламента в еврозоната, преди да започнат същинските преговори, уточни Туск. По неговите думи с днешното решение "Гърция се връща в пътя" и ще бъдат избегнати политически и социални последици.

Споразумение с Гърция е постигнато, условията за начало на преговорите по новия пакет помощи са договорени, заяви германският канцлер Ангела Меркел. „Открихме пътя за нова помощ“, посочи тя. Меркел подчерта, че съществуват всички условия за започване на преговори по програмата за помощ на Гърция в рамките на Европейския стабилизационен механизъм.

Помощта за Гърция може да възлезе на 82-86 милиарда евро в продължение на 3 години.

Меркел уточни, че „Еврогрупата е готова да се договори за допълнителни мерки при необходимост“, но опрощаване на дългове на Гърция не е на дневен ред.

Доволни сме от постигнатото споразумение, Гърция остава в еврозоната, обобщи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той отбеляза, че с днешното решение се открива възможността Гърция да използва 35 милиарда евро финансиране от ЕК. Юнкер изрази увереност, че гръцкото правителство ще съумее да прокара днешните решения в парламента в Атина.

Попитан за коментар на реакциите в интернет по резултата от сделката, определен като "държавен преврат", Юнкер заяви, че е предупредил преди гръцкия референдум, че положението ще се влоши. Това се доказа, но в постигнатия компромис няма победители и победени. Не мисля, че гърците са били унизени, постигнахме европейска договореност, коментира председателят на ЕК.

Постигнатото днес споразумение на срещата на високо равнище на еврозоната ще позволи на Гърция да остане в еврозоната при условие, че спазва правилата на ЕС, заяви френският президент Франсоа Оланд, цитиран от ТАСС.

Европейските лидери успяха да постигнат главната цел на преговорите - да запазят единството, целостта и солидарността на еврозоната, каза Оланд. Друга цел беше да дадем надежда на Гърция и гръцкия народ, добави той.

Оланд приветства "историческото решение" на ЕС и "смелия избор" на гръцкия премиер Алексис Ципрас, предаде АФП и добави, че френският парламент ще гласува в сряда споразумението с Гърция.

Лидерите от еврозоната, които заседаваха цяла нощ на извънредна среща за Гърция, постигнаха споразумение, съобщиха по-рано официални представители, цитирани от Ройтерс. "Споразумение" бе думата, която белгийският премиер Шарл Мишел написа в Тwitter. Говорител на кипърското правителство пък съобщи в мрежата: "Изглежда имаме сделка". Подобно изказване след 17-часови преговори направи в Тwitter и люксембургският премиер Ксавие Бетел, цитиран от АФП.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase