Снимка: Булфото

"Ние трябва да имаме самочувствието на нация, която дава хубави неща", коментира земеделският министър скорошното вписване на "Горнооряховски суджук" (Gornooryahovski sudzhuk) като защитено географско указание в Европейския регистър.

"Започваме с "Горнооряховския суджук", имаме намерението да защитим и гроздовата ракия, продължи Мирослав Найденов и поясни, че сега ако някоя държава иска да го произвежда, ще трябва да плаща на България.

Целта на отличителния еврознак е да се изтъкне географският район, специфичното качество на продукта и да го защити от нелоялна търговска употреба. По отношение на "Горнооряховския суджук" той се произвежда изцяло в района на Горна Оряховица.

Предвиден е двайсетдневен гратисен период, през който фирмите, произвеждали "Горнооряховски суджук", ще трябва да променят името на продукта.

След това право да го произвеждат ще имат само три фирми от региона, от около 180 в момента, които го произвеждат из цялата страна.

По думите на министъра Българската агенция по безопасност на храните ще гарантира това, че суджукът не е фалшив.

Оказва се, че патентът в ЕС не е минал никак гладко, след като Кипър обявил, че фирма произвежда локум, който се казва "Горнооряховски суджук".

"В крайна сметка стана ясно, че все пак става дума за два коренно различни продукта", допълни Найденов.

Кирил Вътев, шеф на Асоциацията на месопреработвателите, обясни, че вече са подадени документи и за още много други продукти, които са традиционно български – пастърма, филе "Елена", врат "Тракия" и Панагюрска луканка.

"Сега производителите нямат причина да спекулират и да вдигат цените им", категоричен бе Вътев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase