Снимка: flickr

Само 86 български затворници от около 4000 нашенци, излежаващи наказанието си зад граница, са били върнати у нас през последните 2 години.

Пандизчиите са трансферирани в родни затвори, където да продължат да изтърпяват присъдите си, съобщават за "Монитор" от Министерство на правосъдието.

От данните става ясно още, че през 2015 г. са били заведени 76 молби за трансфер от осъдени нашенци, но са върнати 45-има. През 2016 г. молбите са били 97, а са върнати 41 българи с присъди.

Престъпленията, за които са осъдени, са трафик и разпространение на наркотици, трафик на мигранти, сводничество и проституция, монтиране на скимиращи устройства и източване на сметки, грабеж и побой, изнасилване.

Трансферът на осъдени в чужбина български граждани се осъществява основно на основание Конвенцията за трансфер на осъдени лица на Съвета на Европа от 1983 г. и Допълнителния протокол към нея от 1997 г., уточняват от правосъдното министерство.

Също така България има сключен двустранен Договор за трансфер на осъдени лица с Ливан, както и такъв с Турция, който се прилага паралелно с Конвенцията от 1983 г., по която и България, и Турция са страни.

Отделно някои от т.нар. комплексни двустранни договори за правна помощ по граждански и наказателни дела съдържат разпоредби, уреждащи въпросите за трансфера на осъдени лица, съобщават още от правосъдното ведомство.

С оглед интересите на осъдените в чужбина български граждани, трансфер е допустим и на основание принципа на взаимност, който намира приложение, когато между България и съответната чужда държава няма сключен двустранен договор или те не са страни по многостранен договор, уреждащ трансфер на осъдени лица. За целта е необходимо законодателството на държавата, в която е осъден българският гражданин, да допуска трансфер при условията на взаимност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase