Снимка: архив, Булфото

Още един осъден успя да избяга от правосъдието. Полицай, бивш служител на секретно звено в МВР, се покри от правосъдието, след като получи 7 г. затвор за убийство на 19-годишен младеж, станало през 1998 г., съобщава в. "24 часа".

44-годишният Александър Александров Вълков е обявен от МВР за общодържавно издирване на 18 септември т.г.

Два дни по-рано, на 16 септември, Върховният касационен съд (ВКС) слага точка на дело, продължило 17 г.

В съдебната зала магистратите четат присъда пред смаяния Вълков. Те го пращат в затвора за смъртта на младата футболна надежда Айредин Мустафов от град Славяново, Плевенско. До този момент полицаят не е прекарало нито ден в ареста, дори напротив - до 2012-2013 г. продължава да работи в МВР. От вътрешното ведомство обаче отказаха да съобщят докога Вълков е бил техен служител.

В деня след присъдата служители на съдебната охрана го търсят на всички известни им негови адреси, но от Вълков няма и следа.

За изчезването му е уведомена Софийската градска прокуратура, която сигнализира МВР. Така само за часове бившето спецченге попада в групата на издирваните бегълци от правосъдието. “Може да се укрива в страната, може да е напуснал границата, но е факт, че го няма вече почти 2 месеца”, коментира магистрат.

С присъдата си от 16 септември Първо наказателно отделение на ВКС отменя решение на Софийския военноапелативен съд от т.г. С него военните съдии променят обвинението на Вълков от убийство, извършено в състояние на силно раздразнение и афект, предизвикани от пострадалия с насилие или тежка обида, в убийство по непредпазливост.

На това основание магистратите с пагони решават, че Вълков няма да лежи в затвора поради изтекла давност. ВКС обаче преобръща процеса, като казва, че не само давността не е изтекла, но бившият полицай трябва да отиде в затвора за 7 г. за умишлено убийство.

“Присъдата бе прочетена пред самия Вълков. Тя изненада всички ни”, каза адвокат Александър Кашъмов.

Александър Вълков се сдобива с обвинение за смъртта на 19-годишния младеж още преди 17 г. Делото обаче е типичен пример за бавно правосъдие. Прекратявано е 12-13 пъти от военната прокуратура.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase