Делото, образувано след операция "Октопод", няма да влезе в съда поне още 2-3 седмици или месец. Това стана ясно от думите на прокурора по делото Милко Момчев.

Днес Софийски градски съд гледа мярката за неотклонение на сочения за лидер на групата – Алексей Петров. Предстои да бъдат разпитани още свидетели, каза прокурор Милко Момчев.

Така делото няма да приключи поне още месец, за да се изготви и обвинителният акт. Колегата на Момчев Светлозар Костов не бе днес в съдебната зала.

Единият свидетел, когото ще разпита обвинението, е бившият министър на отбраната Димитър Луджев. През септември свидетелят Маргарит Тодоров разказа, че е говорил в миналото с него. И Луджев му казал, че ако си цени живота, трябва да спре да се занимава с един имот.

Става въпрос за сграда на "Лев Инс" на бул. "Цар Борис" в столицата.

СГС прие днес и петорната комплексна съдебно-медицинска експертиза за здравословното състояние на Алексей Петров. В нея се посочва, че той се нуждае от три неотложни операции. Те са на ставите, операция за дисковата херния и операция на сливиците.

Според експертите, ако не се направят операциите има опасност Петров, не само да остане инвалид, но има опасност и за живота му.

Още по темата

Според документа, бившата барета не може да получи адекватно лечение в МВР болница или в болницата към затвора. Заболяванията, които имал Петров са се изострили в условията на ареста, казаха експертите.

Бившият съветник в ДАНС страда от атрофия на мускулатурата, има счупени винтове в ставата, има обострени две дискови хернии, които не се влияят от медикаменти и физиотерапия, както и тежък артрит. Артритът е и заради хронично възпалените му сливици. За това преди да се направят другите две операции, сливиците на Петров трябва да бъдат извадени.

Около 5–6 месеца са необходими за операциите и последващото възстановяване на бившата барета, обясниха медиците. Операциите и по-конкретно първите две трябва да се направят в болници, които имат необходимата апаратура. Те посочиха няколко такива - сред тях ВМА, "Пирогов" и Токуда. Експертите бяха категорични, че такава апаратура няма в болницата към затвора.

Защитниците на Алексей Петров поискаха по-лека мярка, но не като се обосноваха предимно на заключението на експертите. Те заявиха, че няма обосновано предположение, че той е извърши това, в което го обвинява прокуратурата, няма и опасност той да извърши друго престъпление, както и да се укрие.

Прокуратурата не оспори заключенията на съдебните медици. Прокурор Милко Момчев обаче защитава пред съда тезата, че Алексей Петров може да бъде опериран в болница извън ареста и в същото време да остане с мярката за неотклонение "задържане под стража".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase