Снимка: БГНЕС

Престъпната група „Николов-Стойков“ се оказа само „Николов“.

Съдът оправда обвинения за пране на пари, източени от програма САПАРД, президентски спонсор Людмил Стойков.

Останалите обвиняеми бяха признати за виновни и получиха общо 42 години затвор.

Според обвинението те са изпрали 7,5 милиона евро, взети неправомерно от европейския фонд.

Марио Николов беше признат за виновен за това, че е организирал и ръководил престъпна група, изпрала средствата. Съдът му присъди 10 години лишаване от свобода и глоба от 30 хиляди лева. Наказанието си ще изтърпи при първоначален строг режим.

Съпругата на Марио Николов – Мариана Николова беше призната за виновна за участие в престъпната група и получи 8 години затвор и глоба от 30 хиляди лева.

Останалите обвиняеми – Ана Шаркова, Иван Иванов, Григор Главев и Валентин Ангелов, имат присъди по 6 години затвор при първоначален строг режим. Всеки от тях трябва да плати по 30 хиляди лева, което е максималната глоба по закон.

Съдът постанови отнемане в полза на държавата на имущество на осъдените на стойност близо 13 милиона лева. Те трябва да платят и разноските по делото в размер на 10 хиляди лева.

Присъдите могат да бъдат обжалвани пред Апелативния съд.

Людмил Стойков беше оправдан по обвиненията за организиране и участие в престъпна група и съдът отмени глоба и конфискация на негово имущество.

След края на заседанието Людмил Стойков коментира, че никога не е съществувала престъпна група „Николов-Стойков“. Ако е имало и най-малка възможност, той щял да получи присъда.

В изявлението си след обявяването на присъдите Стойков обвини медиите за обществения натиск.

„Въпросът можеше да се реши още преди две години и половина, но нямаше воля. Вие, медиите, също помогнахте, спестявайки истината и виждате какъв обществен натиск имаше“, каза той.

Стойков припомни, че неведнъж е декларирал готовността си да бъде разпитан на полиграф.

„Ако някой мисли, че съм оправдан неправомерно, съм готов още утре да застана на детектор на лъжата“, категоричен беше той.

Стойков определи присъдите на другите обвиняеми като много тежки.

Прокурорът по делото Андрей Андреев каза, че е доволен от присъдите, защото на 90% обвинението е успяло да докаже своята теза.

„От присъдата на Софийския градски съд излиза, че има престъпна група „Николов“, коментира обвинителят, но отказа да отговори на въпроса дали ще протестира оправдателната присъда на Людмил Стойков. Първо трябвало да се запознае с мотивите на съда.

Прокурор Андреев заяви, че никой не е оказвал натиск Стойков да бъде обвинен, а самият факт, че е бил на подсъдимата скамейка означава, че над него не е имало политически чадър.

На въпрос кой е крайният получател на изпраните пари, след като не е комплексът „Дюни“, прокурорът заяви, че те са били инвестирани в другите фирми на подсъдимите.

Тезата на прокуратурата беше, че Марио Николов и Людмил Стойков били на върха на организирана престъпна група, изпрала неправомерно взети по САПАРД милиони, които минавали през регистрирана в САЩ офшорка "Кингстън ентърпрайсис" и след това влезали като инвестиции в курортния комплекс "Дюни".

Осъдените днес са обвиняеми по още едно дело, което е за конкретното източване на парите от САПАРД.

Разследването срещу Марио Николов, Людмил Стойков и останалите обвиняеми започна след сигнал от ОЛАФ.

Делата срещу групата се следят с особен интерес в Брюксел.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase