Снимка: Reuters, архив

Съдът на ЕС се произнесе по проблема с кредитите, взети в швейцарски франкове, който "ужили" много клиенти след поскъпване курса на валутата.

Според магистратите кредитополучателите могат да оспорват договорите си с банките, ако в тях няма изрично уведомление за "всички обстоятелства, които са могли да дадат отражение върху обхвата на задълженията и които да позволят да изчислят общата цена на заема".

Запитването е на апелативния съд в румънския град Орадя, който трябва да отсъди по жалби на граждани, сключили през 2007 и 2008 г. договори с румънски банки за протребителски и жилищни кредити в швейцарски франкове. Решението на магистратите от Люксембург обаче има задължителна сила за всички съдилища в ЕС, които разглеждат подобни дела.

Съгласно договорите кредитополучателите се задължават да погасят задълженията си във франкове и се съгласяват да поемат риска, свързан с промени в обменния курс. Настъпилите впоследствие промени във валутния курс оскъпяват значително заемите. Жалбодателите искат от румънския съд да признае за неравноправна клаузата за връщане на заема в швейцарската валута, при положение че те получават доходите си в леи.

Според европейските магистрати клиентите на банката могат да се позоват на европейската Директива за неравноправните клаузи в потребителски договори, а съдилищата да я ползват при отсъждането, ако в договорите за отпускането на заемите не е обяснено "на ясен и разбираем език" и не е "прозрачно изложен точният механизъм", за който се отнася клаузата за погасяване в чуждестранна валута, така че кредитополучателят "да може да предвиди въз основа на ясни и разбираеми критерии произтичащите за него икономически последици".

Европейският съд уточнява, че банката трябва да даде не само информация, че заемът се погасява в швейцарската валута, независимо от промените в обменния курс, но за влиянието на такова поскъпване върху вноските за погасяване и за увеличаването на лихвения процент по валутата на кредита.

Указанията до националните съдилища включват препоръка те да преценяват дали банката е изпълнила задължението си добросъвестно да информира клиентите си, а също и дали в резултат на промените в условията по погасяването не е настъпила "значителна неравнопоставеност между страните по договора". Тази оценка трябва да се отнася към момента на неговото подписване, а прилагането на европейската директива за отмяна на неравноправната клауза – към изпълнението му.

Проблемът с погасяването на "швейцарските" заеми засегна потребителите в редица европейски държави, основно в Централна и Източна Европа, когато през януари 2015 г. Швейцарската национална банка изненадващо обяви, че прекратява политиката си на фиксиран курс на франка към еврото. В резултат швейцарският франк поскъпна с 30% спрямо европейската валута.

В резултат у нас и в други държави като Румъния и Хърватия кредитополучателите, изтеглили кредит във франкове, натрупаха значителни негативни баланси по сметките си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase