Снимка: архив, БулФото

И четирите национално представени работодателски организации за пореден път заявиха отказ от преговори по определянето на минимални осигурителни доходи (МОД) за следващата година.

Месец, след като обяви отказа си от преговори по МОД, бизнесът повтори аргументите си за това.

За бизнеса минималните прагове са ненужен инструмент, който увеличава сивата икономика, води до загуба на работни места и дисонанс в заплащането от отделните фирми. Бизнесът изтъква и порочната практика на административния подход на държавата за налагане на прагове и то на базата на минималната работна заплата, която също е определена административно.

Работодателските организации обявиха, че ако се спрат преговорите по МОД, ще има нулева година, в което според тях няма нищо лошо. "Няма да има апокалипсис", заяви председателят на АИКБ Васил Велев.

Работодателите напомниха, че подобна нулева година вече е имало за минималните осигурителни прагове, когато социален министър беше Тотю Младенов и затова според тях и сега това е възможно.

По думите на Васил Велев няма пречка да се планират приходи в бюджета без ръст на осигурителните прагове. Той се мотивира, като посочи, че икономиката расте, а сивият сектор намалява. Пазарът на труда е единственото място с ръст на сивия сектор, а данъчните могат да си свършат работата там, каза Велев. Той е сигурен, че ще има ръст на приходите в бюджета и без ръст на праговете.

Велев призова без да се губи време да се определи нов механизъм за минималната работна заплата по обективни критерии.

Работодателските организации настояват МОД да се договарят по икономически дейности, а не да са еднакви за страната. Също така да се договарят МОД по браншове с препоръчителни индекси за нарастване.

Продължението четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase