Менда Стоянова. Снимка:, архив Булфото

Икономически ръст от 1.8- 2% през следващата година ще е добре за приходната част на бюджета, коментира в предаването Денят ON AIR председателят на Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова.

Тя подчерта, че не могат да се очакват някакви „страхотни ръстове” следващата година и допълни, че се работи по „параметрите на макрорамката за следващата година, правят се прогнози за приходите и т.н”.

„Очакваме да се подобрява и събираемостта”, коментира Стоянова, като подчерта, че предстои да се приеме пакет от данъци, които ще я подобрят.

„Гледайки цифрите, изпълнението на бюджета за 2015 върви много добре при излишък от 600 млн. лв. към момента”, заяви Стоянова, като подчерта, че с оглед на традиционни големите в края на годината плащания постепенно тенденцията ще е насочена към дефицит. – „При всички случаи очаквам октомври до декември да преминем към дефицит, но категорично няма да достигнем до планирания такъв (около 3%)”, заяви Стоянова.

Оттеглената идея за 2% данък върху доходите, които да събират общините, Стоянова коментира, че е била предложена в контекста на предизборната програма на ГЕРБ за децентрализиране на управлението. Тя поясни, че ако 2% от 10-процентния данък бъдат събирани от общините, би означавало с 2% да бъдат свити и разходите за местните власти от централния бюджет. Това по думите й е щяло да рефлектира върху субсидията за общините от държавата и съответно да доведе до дисбаланси с оглед на водената от тях политика.

По думите й трябва да се води по-конструктивен диалог по темата и в по-спокойни времена, като се мисли в перспектива.

По отношение на предложението за ДДС върху корпоративните активи тя подчерта, че механизмът за прилагането на идеята трябва да бъде много прост.

От думите й стана ясно, че до 30 октомври Сметната палата следва да внесе в НС доклада за оценка на банковия надзор. Изготвеният доклад от МВФ и Световната банка също бил готов. „но не е достъпен". 

„БНБ е настоявала да свали конфиденциалността”, коментира Стоянова.

Тя изтъкна, че превъоръжаването със съвременни самолети „наистина е голям бюджетен проблем”. „Досега България отлагаше и мисля, че нашата малка икономика трябва да потърси и друг начин за това, а не да хвърля милиарди в тази посока. Не мисля, че е проблем да търсим съдействие от съседни страни за охрана” на въздушното пространство, каза още Стоянова.

Още новини четете на сайта на bgonair.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase