Снимка: Архив Булфото

Не е потвърдена информацията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) е готова да отпусне помощ за България и други държави в региона, за да се предотвратят негативни последствия върху банковите системи от гръцката криза. Това заяви председателят на финансовата комисия към Народното събрание Менда Стоянова пред "Фокус".

Припомняме, че вчера Bloomberg съобщи, позовавайки се на информирани източници, пожелали анонимност, че ЕЦБ е готова да отпусне помощ на България, както и да подпомогне други държави в региона, за да предотврати негативни последствия върху банковите им системи от гръцката криза. Според агенцията ЕЦБ ще осигури достъп до своите операции по рефинансиране, предлагащи евро за банковата система, срещу допустими обезпечения.

Още по темата

Това не е потвърдено нито от Европейската централна банка, нито от нашата централна банка, коментира Стоянова. Според нея, ако това стане, не бива да се счита за лош сигнал, защото е нормално ЕЦБ да следи кризата в Гърция и да търси всякакви възможни последици и рискове, до които може да доведе тя.

"Когато говорим за възможни последици и рискове, винаги трябва да отчитаме и най-малките такива. Въпреки това, засега не бива да приемаме съобщението за помощта на ЕЦБ за потвърдено и вярно", каза още Стоянова.

Същевременно тя поясни, че няма риск за българската финансова и банкова система заради гръцката криза.

"Българските банки, включително и тези с гръцки собственици, са в отлично финансово състояние и имат сериозна ликвидност. Доколкото имам информация, банките с гръцки собственици не притежават държавни и ценни книжа на Република Гърция – такива, които се обезценяват постоянно", каза Стоянова.

Според нея рискът може да дойде само, "ако ние сами направим така, че да се поддадем на някакви внушения и паники, които са без никакви основания". Подобно изказване направи преди дни и премиерът Бойко Борисов. "Ако не създадем от глупост истерия, няма какво да се случи в България", каза в сряда премиерът в парламента.

По думите на Стоянова гръцката криза не е внезапна, от доста време има индикации, че ще се стигне до това ниво, особено след изборите в Гърция. Всичко това е дало достатъчно основания на БНБ и на правителството ни да започнат постепенни превантивни мерки.

Според нея българският бизнес, който има взаимоотношения с гръцки фирми, най-вече износ и внос, сигурно ще бъде засегнат от кризата. По думите ѝ сериозен сигнал за това бе приемането на правила за облагане на целия внос в Гърция с данък от 26 % преди около месец.

"Българското правителство започна борба срещу това и тези правила може би ще отпаднат", добави тя. "Така е записано в предложението на гръцкото правителство за сключване на споразумение", добави Стоянова. Благодарение на това този бизнес вече е успял да преструктурира плащанията и взаимоотношенията си с гръцките партньори. Това дава надежда той да не бъде засегнат силно.

Стоянова обаче смята, че при всички случаи стокообменът с Гърция ще претърпи някакви сътресения.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase