Снимка: Лукойл България

Цените на петрола, който внасяме, са пазарни и не са завишени, заявиха в писмо до медиите от "Лукойл България". Тяхното изявление е във връзка с публикуван вчера анализ на Лабораторията за управление на рискове към Нов български университет, свързан с облагането на вноса на течни горива.

Според изчисленията на анализаторите "Лукойл България" е ощетила бюджета на България, защото е обявявала внос на петрол по завишени цени. Данните за изготвянето на доклада са взети от Централното митническо управление (ЦМУ).

Още по темата

От "Лукойл България" обаче са категорични, че разпространените сведения и интерпретации не отговарят на истината. Цените, по които купуват петрол в рафинерията, са "нито по-високи, нито по-ниски от тези, по които друга рафинерия, намираща се на територията на Европейския съюз, заплаща за доставяния петрол тип Urals", се казва в съобщението на компанията.

"В доклада цената на доставяния нефт Urals за Лукойл Нефтохим Бургас и вносът й, който е направен на територията на България, се съпоставя с котировката Br dtd (за сорта Brent – бел. ред.). Всъщност, ценовата формула на доставяния нефт Urals е обвързана с котировката Ur rcmb (за сорта Urals – бел. ред."“, заявяват от "Лукойл България".

От Лабораторията на Иван Костов обаче посочват, че връзката между двете цени прави всъщност ЦМУ. От агенцията са дали информация за внесеното количество в страната суров петрол, условията на доставката и приходите от събран ДДС.

"В данните не е посочен обаче много важен показател, неотменима част от всеки търговски договор – конкретна факутурирана цена на продукта, в случая суров петрол сорт Urals. Вместо това е посочена средногодишната цена на петрол сорт Brent, която няма никакво отношение към доставката и облагането с ДДС на суровия петрол за Лукойл Нефтохим Бургас", е записано ясно в доклада на организацията.

От Лукойл допълват още, че статистиката през последните две години показва, че котировките за сорта Brent са с около 1 долар по-високи от тези за сорта Urals. Към цената за рафинерията в Бургас се включва и стойността на транспортните разходи от пристанище Новоросийск.

Компанията представя и статистика, според която котировките за Brent-а са 86,737 долара за барел средно през последните две години, а за Urals – 85,789 долара за барел. Средната доставна цена на сорта Urals до пристанище Бургас, включително всички разходи, е 85,68 долара за барел.

"Лукойл България" е категорична, че тези факти са публикувани и достъпни за широката общественост и разпространението на сведения, които не отговорят на истината и накърняват репутацията на компанията, е наказуемо в съда.

"Лукойл Нефтохим Бургас" има намерение да защитава бизнес репутацията си с всички допустими законови средства, включително пред българския съд, а при необходимост – извън страната, се казва още в съобщението до медиите.

Още икономически новини можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase