Снимка: архив, Булфото

Пенсионните фондове няма да се дестабилизират с промяната на пенсионния модел. Това каза пред журналисти в парламента председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова преди дебата за Бюджет 2015 в ресорната комисия.

Припомняме, че управляващите предлагат да се даде право на родените след 31 декември 1959 г. свободно да изберат дали да се осигуряват и в универсален пенсионен фонд (УПФ), или изцяло само в Държавното обществено осигуряване.

От думите на Стоянова стана ясно, че тези, които за първи път започват работа, ще имат едногодишен срок, в който да изберат частен фонд. Ако не го изберат, автоматично вноските им за пенсии ще отиват в НОИ.
„Над 50% от осигуряващите се в частен пенсионен фонд не са го избрали, а са насочени по служебен път. Сега е същото, само че този път служебното разпределение ще бъде за НОИ, ако няма активна заявка на осигуряващия се“, обясни тя.

Запитана дали само веднъж в живота си човек може да направи такъв избор, тя отговори: „По колко пъти? Вие мислите ли, че може напред – назад да се върви постоянно всяка година и да се връща или да отива човек в частен пенсионен фонд или в НОИ. Трябва да е ясно кой към коя система иска да бъде пенсиониран“.
Тя изрази лично мнение, като посочи: „Нямам конфликт на интереси, тъй като съм (родена) преди 1959 г. и не внасям 5% в частен пенсионен фонд. Не може държавата да задължава – защото става въпрос за задължително допълнително осигуряване в частен пенсионен фонд“, допълни тя по повод сегашното състояние на системата.

Според нея повечето млади хора не знаят в кой частен фонд отиват вноските им, нито колко са се събрали по тяхната партида, или колко са вноските им и каква допълнителна втора пенсия ще вземат. „Знаете ли, че когато дойде време да се пенсионирате, вашата пенсия, която ще получавате от НОИ, ще бъде намалена с коефициент на съотношението между вноските и този частен пенсионен фонд? Надявам се, че след това решение всеки човек ще направи информиран избор“, допълни тя.

Към момента не можело да се правят разчети колко средства ще се пренасочат към НОИ, защото още не била ясна волята на хората. Може изобщо да няма интерес към връщане в солидарната система на НОИ, защото това са две различни системи. В частния фонд парите се събират по партида, а при солидарния модел – с вноските си плащаме пенсиите на настоящите пенсионери, допълни Стоянова.

Хората, които в момента работят и се осигуряват, имат време до пенсионирането си да направят избор. Този избор може да бъде направен догодина, или преди излизането в пенсия, разясни депутатът. Тя очаква този избор да бъде направен, след като хората преценят кой вариант е по-изгоден в тях.

За промяната ГЕРБ са потърсили подкрепа от партиите, подкрепящи правителството. Мисля, че имаме съгласие, каза Менда Стоянова.

Тя изчисли, че от 8-те млрд. лв., натрупани в пенсионните дружества, 20 на сто са в кеш и са по думите й „абсолютно ликвидни“. Същото важи и за парите, инвестирани в колективни инвестиционни схеми.
„Воплите, че ще има срив в капиталовия пазар, не отговарят на истината, а и размерът на нашия капиталов пазар не е кой знае какъв“, каза тя.

Социалистката Корнелия Нинова разкритикува предложението на управляващите заради рисковете, които създава. Запитана как може да бъде преодолян дефицитът в НОИ, тя каза, че може да се увеличи максималният осигурителен праг на 3 000 лв.

Така в бюджета на НОИ ще влязат 130 млн. лв. допълнително. Другите варианти за намаляване на дефицита са повече работни места и по-голяма събираемост.

 

Още новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase