Снимка: БТА

Министерството на труда и социалната политика е разработило предложения за промени в Гражданско процесуалния кодекс, които да защитават правата на работниците при големи забавяния в изплащането на работните заплати, съобщи БТА.

При подобни случаи работникът ще изисква от работодателя си счетоводен документ за размера и точния период на дължимата заплата. На базата на този документ чрез съдебен изпълнител той ще може да докаже вземането си и по бързата процедура парите да бъдат изплащани.

От ведомството на Тотю Младенов предлагат промени и в Търговския закон, които да гарантират на служителите и работниците, че при обявяване на работодателите в несъстоятелност те ще могат да получават заплатите си. Мерките се вземат заради зачестилите случаи на неизплащане на заплати в редица предприятия, засегнати от кризата.

Подобен е случаят с "Оловно-цинковия комбинат" в Кърджали, чиито работници организират днес протестна акция пред сградата на комбината заради значителното забавяне в плащанията, съобщиха от пресцентъра на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). 

При отделните производства тези заплати се бавят между 3 и 7 месеца. Поради липса на поръчки около 500 работници са несигурни за запазването на работните си места, а вчера сто служители са подаби молби за напускане, съобщават от синдиката.

Поради липсата на диалог с ръководството на комбината от КНСБ ще сигнализират правителството и ще поискат подкрепа от страна на държавната администрация в защита на интересите на работещите в „ОЦК” АД.

Investor.bg се опита да потърси позицията на Валентин Захариев, собственик на комбината, по възникналия спор, но безуспешно. В същото време от министерството на труда припомниха, че при подобни случаи се насрочват бързи проверки от Главната инспекция по труда.

Още новини за България четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase