Снимка: Ройтерс

Нелегалните продажби на цигари ще се увеличат, ако бъдат забранени продажбите им в магазините. Това заяви икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ) по повод идеята продажбите да се ограничат в будките за вестници и цигари.

Коментарът на Ганев идва дни след разследване на в. „Капитал“, според което в България се готви пълна забрана за продажбата на цигари в хипермаркетите, магазините, ресторантите и бензиностанциите, като така, според вестника, ще се облагодетелства "Булгартабак", тъй като дружеството е разработило веригата от будки "Lafka" с множество обекти в страната.

„Практиката в Европа показва, че потреблението на цигари се ограничава с вдигането на акцизите. Всички останали политики не работят“, твърди икономистът. Той даде за пример практиката в някои страни на кутиите да има само здравни предупреждения, без да се виждат брандовете, или опита на Канада, където е имало ограничения за обектите, в които да се продават цигари. Тези политики не са проработили, твърди Ганев.

В Европа може да си купиш цигари, където пожелаеш, ако се ограничат продажбите в магазините, контролът няма да се подобри. Ако в България влязат нелегални цигари, те няма да се реализират в магазините, а чрез лични контакти, по улици и пазари, допълва икономистът.

„Ако ограниченията се въведат, ще последва шок за пазара. Автоматично се дава предимство на компаниите, които имат такива обекти. Губят тези, които не са ги изградили“, каза Ганев. Той допълни, че ще загубят и потребителите, „особено ако обектите насочват потребителя към конкретни цигари“.

Може компаниите да започнат да инвестират в обекти за продажби, но първата година ще се окаже, че не можеш да си купиш цигари от много места, допълва експертът. Затова според него „фокусът не трябва да е върху забранителните политики, особено ако се правят опити да се помогне на определена компания“.

Ганев коментира още, че до 2018 г. минималният акциз за цигарите в България трябва да стигне 90 евро – от сегашните 148 лв. до 176 лв. за 1000 къса, заради ангажименти на страната към ЕС или общото покачване ще е около 20%.

Според икономиста най-добре е увеличението да става плавно и управляващите да разпишат данъчен календар за увеличението на облагането за следващите няколко години.

„На много места в Европа са приели акцизен данъчен календар, например в Германия имат 5-годишен календар, приет през 2010 г. Румъния прие 8-годишен график за покачването на акцизите до 2018 г.“, допълва Ганев. Целта на предложението е да не се стигне до рязко поскъпване на цигарите в края на периода, както се е случило през 2010 г., когато се е стигнало до срив на легалния пазар.

Тогава легалният пазар се се сринал с близо една трета, а приходите в бюджета са намалели с около 100 млн. лева, при бум на нелегалните продажби.

Ганев изчисли, че ако акцизът се увеличи плавно, до 2018 г. цигарите ще поскъпват с около 10 ст. на кутия годишно.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase