Снимка: stock.xchng

Въпреки ожесточените дебати „за“ и „против“ промяна в настоящата тотална забрана за пушене на закрити обществени места група депутати от „Коалиция за България“ внесоха в Народното събрание промени в Закона за здравето, които целят облекчаване на режима.

Какви са промените, с които се либерализира тоталната забрана, въведена от 1 юни 2012 година?

Законопроектът предлага собствениците на заведения с площ по-малка от 70 кв. м да избират дали да се пуши в цялото заведение, а за по-големите заведения - да има възможност за обособяване на отделни помещения за пушене, както беше при стария режим. Относно площта на обособените зони към съответната обща площ – тя ще се определя по избор от собственика на заведението.

Обособените зали ще се допускат в заведения за хранене и развлечения – ресторанти, питейни заведения, барове, кафенета, клубове и кафе-клубове. Ще бъде позволено и в игрални зали и игрални казина. Ще се разреши и цигареният дим в обособени самостоятелни помещения в сградите на летища.

Предлага се да се пуши навсякъде в нощните заведения, но при условие, че вентилацията в тях работи. На местата, където ще се пуши, няма да бъдат допускани лица под 18 години. Ще трябва да се поставят и ясни обозначения, че тютюневият дим е разрешен.

Запазва се пълната забрана за пушене в обособените работни места, местата за настаняване, училищата, детските градини и ясли, интернет клубове, кина, театри, концертни зали, галерии, читалища, библиотеки и др.

Глобите, които собствениците на заведения ще плащат при неспазване на правилата, са до 5000 лева при първо нарушение и 15 000 лв. при второ. Пушачите, които нарушават забраната, също ще бъдат глобявани - с от 400 до 800 лв., а при повторно извършване на същото нарушение - от 800 до 1500 лв.

Предлага се с приходите от глобите да се финансира Националната програма за ограничаване на тютюнопушенето в България.

В мотивите към законопроекта на левицата се посочва, че трябва да се търси балансиран подход при регулаторната рамка за тютюнопушенето на обществени места, която да отговаря и на икономическите потребности на бизнеса в контекста на световната финансова криза. Посочва се, че ресторантьорският и хотелиерският бранш са били поставени в изключително затруднено финансово положение и спадът в оборотите е бил между 50 и 70%

Припомняме, че смекчаването на пълната забрана за пушенето на закрито бе едно от предизборните обещания на БСП. Още в началото на мандата кабинетът се обяви за компромис, който да удовлетворява и пушачи, и непушачи.

Наскоро Европейската комисия обяви, че няма да приветства действията на правителството за облекчаване на пълната забрана на тютюнопушенето на обществени места в България. Според комисията подобни действия противоречат на усилията, полагани на равнище ЕС, за създаване на среда без тютюнев дим на обществени места.

Повече икономически новини прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase