От доста време САЩ и ЕС дават знаци, че са склонни да приемат промяна на границите и размяна на територии между Сърбия и Косово, каза пред Bulgaria ON AIR бившият ни посланик в Албания и Косово Боби Бобев по повод публикациите през седмицата за постигнато подобно споразумение.

В началото на седмицата германският вестник "Франкфуртер Рундшау", цитиран от редица медии, писа, че САЩ и ЕС са готови да приемат размяна на територии между двете балкански държави, ако Косово и Сърбия се договорят за това.

"След първоначалното си сдържано отношение по тази тема ЕС показа склонност към това, което вече не един или двама европейски държавни и правителствени ръководители правят - да подкрепят такава идея. И то с аргумента, който се възприема включително и от Русия - ако Сърбия и Косово се разберат, то Европа и САЩ няма да са против", каза той.

"Нямаме цялостна информация и не можем да преценим доколко вярно е публикуваното в германския вестник за постигнато споразумение за размяна на територии между Сърбия и Косово, но да напомня, че преди два месеца американският президент Доналд Тръмп изпрати писма на президентите на Сърбия и Косово – Александър Вучич и Хашим Тачи, в които казваше, че 2019 година трябва да бъде година на споразумението – нещо, което в германския вестник излиза едно към едно, дори с фиксираната дата – 12 юни“, каза дипломатът.

"От двете страни (Сърбия и Косово) Сърбия изглежда по-склонна да възприеме един такъв подход. Напоследък имаше доста изказвания на сръбски официални лица, включително на президента Вучич и първия вицепремиер и външен министър Ивица Дачич. Дачич каза, че тази тема години наред е обсъждана, включително с Русия, която също е дала съгласие за подобен подход,“ обясни посланик Бобев.

"От страна на Косово обаче има политически и обществен фронт срещу позицията на Хашим Тачи, който изглежда беше единствен привърженик от косовска страна на това, което той нарича корекция на границите. В края на тази седмица в Тирана обаче се проведе среща на албанската диаспора. В речта си пред нея Хашим Тачи каза, че няма да отстъпи и на милиметър косовска територия,“ заяви експертът.

По думите му Хашим Тачи най-вероятно под корекцията на границите разбира преминаване на Прешевската долина към Косово и никакво отнемане на косовски територии в замяна. "В началото на 90 те години при референдум в Прешевската долина 98 процента от населението иска присъединяване към Косово,“ припомни посланик Бобев.

Във визираната от германския вестник "Франкфуртер Рундшау" договорка става въпрос за размяна на сръбската Прешевската долина срещу северните територии на Косово.

"Косовският север (общините Косовска Митровица и още 3 общини) и Прешевската долина (Прешево, Буяновац и Медведжа) са съпоставими като площ, а като население – трудно е да се каже точно, защото са бойкотирани преброяванията,“ допълва експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase