Ивица Дачич. Снимка: архив, Reuters

Решението на Сърбия да изтегли персонала от посолството си в Македония всъщност представлява послание към Скопие, че "знаем всичко, и какво сте договаряли, и какво сте договорили", а това е нещо, което не се прави на приятели, заяви сръбският вицепремиер и външен министър Ивица Дачич.

Той обаче подчерта, че Сърбия желае добри отношения с всички държави в региона с цел мир и стабилност. По този начин по думите му Сърбия желае да успокои възникналата ситуация с Македония, която не се основава на предположения, а на недвусмислено установени действия, които говорят за засилено офанзивно действие срещу Сърбия, пише сръбският „Блиц“.

Дачич съобщи, че сръбският президент Александър Вучич ще разговаря утре по телефона с македонския премиер Зоран Заев, а самият Дачич ще разговаря по телефона с колегата си Никола Димитров. От своя страна сръбският премиер Ана Бърнабич ще има възможност да се срещне със Заев в рамките на международен форум през следващите дни.

Още по темата

По повод заявеното от македонското правителство, че по въпроса за кандидатурата на Косово за членство в ЮНЕСКО те ще се ръководят от позицията на повечето страни от ЕС, Дачич отбеляза, че ако Сърбия имаше позиция като тази на ЕС, то със сигурност можеше да отмени решението си и да признае Македония под името, което се използва за нея в Брюксел – Бивша югославска република Македония /БЮРМ/.

Дачич каза, че няма нищо странно в това, че Македония ще подкрепи членството на Косово в ЮНЕСКО, но цитирайки германския канцлер Ангела Меркел, посочи, че "такова нещо не се прави на приятели".

Той заяви, че Сърбия знае какво се случва в Македония и че в това несъмнено е включен чужд фактор.

Ние знаем какво са решили, какво правят и какво ще правят, каза сръбският министър. Той добави, че целта на Сърбия не е да съобщава подробности, защото целта не е да се водят "специални войни", а да има добросъседски отношения.

Дачич заяви, че "никаква опасност не заплашва Македония откъм север".

"Не оспорваме техния език, признали сме ги под конституционното име, не оспорваме тяхната нация, това, че църквите имат проблем, не е въпрос на държавата и нямаме никакви териториални претенции", каза Дачич.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase