Йон Гъля. Снимка: Аджерпрес

Румъния и България са много близки партньори в рамките на ЕС и си сътрудничат добре по европейски теми. Това каза посланикът на Румъния Йон Гъля пред Мартина Ганчева в интервю за Bulgaria ON AIR.

Господин посланик, в България президентските избори тъкмо приключиха. В Румъния парламентарните избори чукат на вратата. Със сигурност следите ситуацията. Правите ли паралели?


На първо място бих искал да кажа, че изборите и в двете страни са упражнение по демокрация. Това е паралелът, който правя. Според конституцията желанието на народа се изразява чрез избори. В Румъния не искаме нищо повече от това изборите да се проведат по нормален и коректен начин, а след това и процедурата по съставянето на кабинет и правителство да протече така. Що се отнася до изборите в България, искам да отбележа само, че на 14-ти ноември румънският президент Клаус Йоханис изпрати поздравителен адрес до новоизбрания държавен глава на България Румен Радев, в който споменава традиционно добрите двустранни отношения, подплатени от членството ни в ЕС и НАТО.

Сътрудничеството между двете държави е добра новина, вие познавате ситуацията в България и Румъния, но познавате много добре и правото на Европейския съюз. Какво се е променило и кое е основното предизвикателство пред Общността?

Не мога да кажа, че съществува едно основно предизвикателство. Има много предизвикателства, като например миграцията, Brexit-ът и един вид особено недоверие на жителите на Общността към европейските институции. Що се отнася до европейското право, не мисля, че нещо съществено се е променило. Но мисля, че Европейския съюз трябва да функционира по-ефикасно, по-прагматично, чрез проекти, които са по-близки до гражданите и това да възстанови тяхното доверието.Искаме гъвкав, прагматичен Европейски съюз, ориентиран към конкретни проекти.

Румъния и България са много близки партньори в рамките на Общността и си сътрудничат добре по европейски теми – регионална политика, източното партньорство, Дунавска стратегия. Фактът, че България поема председателството на Европейския съюз през 2018-а година, а Румъния през 2019-а, ще бъде само един плюс за това сътрудничество. Шенген е и трябва да продължава да бъде важна цел за двете страни. А докато я изпълним, трябва да работим и с държавите, които проявиха сдържаност по отношение на нашето членство в зоната без граници.

Въпросът, по който се координирахме изключително добре, са визите за Канада. Що се отнася до миграционния процес, Румъния още от самото начало заяви, че трябва да се справим с външното измерение на този въпрос, да изследваме причините. 34 румънски полицаи работят в България в рамките на Фронтекс. Срещнах се с няколко от тях и мога да кажа, че си партнират отлично както с българските си колеги, така и с тези от другите страни-членки на ЕС.

В този смисъл партньори или конкуренти са Румъния и България?

Бих искал да си послужа с цитат от един известен румънски славист Йон Богдан, който през 1895 година пише: „От 13 века, не, вече 15 века румънците и българите живеят на двата бряга на Дунава, ту едните, ту другите пресичат водите на старата река, винаги за да си помагат, а не да се конфронтират. Мисля, че тези думи най-добре описват духът на нашите отношения. Икономическите отношения между двете държави са много добри.  През 2015-а общият търговски обмен между нас е надхвърлил 3,7 милиарда евро.

Румъния пожъна големи успехи в борбата с корупцията. Какъв опит може да заимства България?

Истина е, че добре функционираща правосъдна система и борбата с корупцията са приоритет за Румъния. След присъединяването на двете държави към ЕС беше създаден механизмът за сътрудничество и проверка, чрез който бяха отправени няколко препоръки, така наречените бенч маркс. Те са различни за България и Румъния. Нас Брюксел ни похвали за приемането на Граждански и Наказателен кодекс. Не мисля, че Румъния би могла да даде конкретни, специфични препоръки на България. Не искаме да даваме препоръки!

Споменахте за някои икономически успехи. Румъния бележи най-голям икономически растеж след кризата. Дайте ни рецепта!

Наистина статистическите данни показват, че през първото тримесечие на 2016-а година Румъния бележи икономически ръст от 5,2 на сто в сравнение със същия период на миналата година. Но видях цифрите и за вашата страна и мога да кажа, че се справяте не по-малко добре. Няма обаче заучени уроци и готови рецепти.

Туризмът също допринася. Румънските туристи предпочитат България.  Как обаче да привлечем инвестиции?

Истина е това, което казвате. През 2015 година, периодът, за който имам данни, мисля, че и през 2016-а не е по-различно, над един милион румънски туристи са посетили България. Най-голямото число като брой хора. Не е за пренебрегване и фактът, че през 2015-а година 400 000 български туристи са посетили Румъния.  И двете държави са много атрактивни.  Що се отнася до инвестициите, в България има 2 544 компании със смесен или изцяло румънски капитал. В Румъния има 2 188 компании със смесен или изцяло български капитал. Ако ми позволите да дам няколко примера – в България Дачия, Ромстал, Ромпетрол. В Румъния фирма Евроинс. Искаме тази позитивна тенденция да продължи и инвестициите да бъдат ориентирани към икономически растеж и създаване на работни места.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase