Снимка: Reuters

Корупцията и данъчните измами струват всяка година 13 милиарда евро на гръцката държава, отбелязва в."Та неа".

Изданието се позовава на мнения на експерти и на официални данни, представени на конференция, посветена на корупцията, съобщава АФП.

Освен това гръцката държава най-често успява да събере едва 20 процента от глобите, наложени на извършителите на данъчни измами, заяви бившият ръководител на информационната система на министерството на финансите Диомидис Спинелис, който подаде оставка през октомври.

Според Спинелис по принцип държавата се отказва от 40 процента от сумата, а останалите 40 процента се прибират от данъчния инспектор, отговарящ за събирането на данъците.

И когато държавата трябва да връща взети неправомерно суми, 10 процента от тези суми са прибирани от непочтени служители, посочи на конференцията ръководителят на екипа за борба срещу злоупотребите Никос Лекас.

Законът за банковата прозрачност, приет през 1995 г., бе приложен едва миналата година, изтъква Лекас.

Неправителствената организация Трансперънси интернешънъл класира Гърция на 80-о място в международна класация на 182 страни, публикувана на 1 декември.

Смята се, че сивата икономика представлява около една трета от гръцката икономика.

Според в."Та неа" преследването на извършителите на данъчни измами почти не е имало ефект, тъй като задържаните ръководители на фирми са използвали всички легални средства, позволяващи им да избегнат затвор.

Ние задържахме 17 души, които дължаха общо 5,6 милиона евро на данъчните власти, но успяхме ефективно да възстановим само 50 000 евро, посочи източник от екипа за борба срещу злоупотребите, цитиран от в."Та неа".

Гръцката държава е събрала едва 5,1 милиона евро от очаквани 41 милиарда евро, посочва вестникът.


(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase