Снимка: Reuters

Джон Елфрет Уоткинс е роден през 1852-ра година. Инженер по образование той работи в железопътния бизнес, преди да претърпи тежък инцидент през 1873-та година. Преминава през административна длъжност в железниците в Пенсилвания, преди да стане уредник на транспортната секция на Американския национален музей и журналист на свободна практика.

На пръв поглед нищо впечатляващо... но същият този човек демонстрира завидна проницателност и визия за бъдещето на света. Защото през 1900-та година в своя материал „Какво може да се случи в следващите 100 години?”, публикуван в женското списание „Ladies' Home Journal”, Уоткинс предвижда с изключителна точност неща, които по онова време са изглеждали напълно невъзможни.

BBC хвърля поглед върху предсказанията на слабоизвестния инженер от Пенсилвания.

„Фотографиите ще бъдат телеграфирани от всякакво разстояние. Ако стане война в Китай, снимките ще бъдат публикувани във вестниците час по-късно... фотографиите ще възпроизвеждат всички цветове в природата”, пише Уоткинс.

Това определено може да се счита за революционно мнение в самото начало на 20-и век, когато повечето хора считат фотографията за истинско чудо.

На практика обаче сега, век по-късно, дигиталната фотография и преносът на данни са абсолютна реалност.

„След 100 години американците ще са по-високи с до 5 сантиметра”, предвижда инженерът. И тук прогнозата му е изумително точна. През 1900-тата година средната височина на американските мъже е 168-170 сантиметра. Век по-късно тя е 175 сантиметра.

Уоткинс стига и още по-далеч, виждайки инвазията на мобилните телефони.

„Безжични телефони ще залеят света. Съпруг, намиращ се в средата на Атлантическия океан ще може да разговаря с жена си в Чикаго. Ще можем да телефонираме до Китай толкова лесно, колкото от Ню Йорк до Бруклин”, смята и се оказва напълно прав американецът.

Той прогнозира правилно и появата на полуготовите храни, макар неговата позиция да е, че тези ястия ще се предлагат в комплект с чиниите, които впоследствие да се връщат за миене в магазините.

Намаляване на темпа на растеж на населението на Съединените щати също е сред точните прогнози на Уоткинс. Той счита, че през 2000-та година в страната ще живеят между 350 и 500 милиона души. Инженерът не дава точна цифра, но улавя тенденцията.

Ако през 20-и век прирастът на населението беше със същите темпове, както през 19-и, то през 2000-та година щеше да има над 1 милиард американци. А в старта на новия милениум те са 280 милиона.

Зимата ще се превърне в лято, а нощта в ден за фермерите, счита Джон Уоткинс.

„Зеленчуците ще се отглеждат благодарение на мощна електрическа светлина, която може да замести слънчевата. Нагреватели на почвата ще помагат за по-бързото узряване на зеленчуците, които ще стават и по-големи“, предрича той.

В интерес на истината електричество се е ползвало за стимулиране на растежа на селскостопанската продукция. През 50-е са регистрирани първите тестове в тази посока, макар и в последствие да не се стига до развиване на технологията.

Появата на нагреватели на почвата за по-ранно поникване на семената в парниците пък се случва през 1956 година.

Някак си естествено е и предположението на американския инженер за развитието на телевизията.

„Човекът ще може да вижда събития от целия свят. Хора и неща от всякакъв вид ще бъдат представени от камери, свързани електрически с екрана на другия край, на хиляди километри от самото събитие“, казва Уоткинс. И няма как да бъде по-прав в прогнозата си.

„Големи укрепления на колела ще бродят по откритите пространства със скоростта на днешните влакове“, убеден е Уоткинс и виждането му за съвременните танкове е доста прецизно. По-прецизно от това на Леонардо да Винчи, допълва BBC.

Според инженера „нашите праправнуци ще ядат ягоди големи колкото ябълки“. Конкретно предсказанието му не се сбъдва, но е факт, че през последните 100 години се разработват сортове плодове с далеч по-големи размери в сравнение с предшествениците си от времето на Уоткинс.

Проницателният ум на Джон Уоткинс вижда и бъдещето развитие на железниците. Той е категоричен, че влаковете ще се движат все по-бързо: „Експресите ще развиват скорост от 150 мили в час“, пише инженерът. И наистина точно през 2000-та година по линията Бостън-Вашингтон тръгва влак, който достига максимална скорост от 150 мили в час.

Естествено, Джон Уоткинс има и някои нереализирали се предсказания.

„Буквите C, X и Q ще изчезнат от азбуката. Те няма да бъдат необходими“, счита американецът.

Уоткинс развива и идеята, че на ден всеки човек ще ходи средно по 16 километра пеша. Но това се оказва пълна химера, предвид развитието на транспортните средства.

Инженерът се насочва и към бъдещите проблеми с трафика в големите градове: „Целият трафик ще бъде изнесен под или над земята в градските части“.

И наистина в някои настоящи мегаполиси историческите центрове са пешеходни зони, а надлезите и метрото са налице. Но прогнозата за абсолютна липса на превозни средства по улиците (за съжаление) не се превръща в реалност.

Също като и предсказанието, че комарите, мухите и хлебарките ще изчезнат от лицето на Земята.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase