Изображение: JHU/APL

Специалисти на НАСА започнаха подготовката на нова междупланетна станция – Solar Probe Plus, която ще се приближи до Слънцето на безпрецедентно близко разстояние – само 6,4 млн. км, което е около десет пъти по-близо, отколкото е орбитата на най-близката до звездата планета – Меркурий, съобщава пресслужбата на Лабораторията за реактивно движение на НАСА.

„Уредите, избрани за монтиране на Solar Probe Plus, са конструирани така, че да помогнат да се осветят два ключови въпроса за физиката на Слънцето – защо външната слънчева атмосфера е значително по-гореща от неговата видима повърхност и какво задвижва слънчевия вятър, който влияе на Земята и на цялата Слънчева система”, казва Дик Фишер, директор на отдела по физика на Слънцето към НАСА.

„Стараем се да отговорим на тези въпроси вече десетилетия и тази мисия трябва най-накрая да им даде отговори”, добавя той.

Планира се сондата да се отправи към Слънцето не по-късно от 2018 г. От свръхвисоките температури, достигащи до 1400 градуса по Целзий, и мощната радиация апаратът ще се защитава със специален щит от въглеродно-композитен материал.

През 2009 г. НАСА се обърна към учените да предложат свои проекти за изследвания и експерименти в рамките на мисията. След приключване на конкурса са избрани пет научни уреда, които ще бъдат установени на апарата.

Сред тях е установка за пряко изследване на електроните, протоните и хелиевите йони в слънчевия вятър, широкоъгълен телескоп, който ще прави триизмерни снимки на слънчевата корона, уреди за измерване на магнитните и електрическите полета и радиоизлъчването.

Освен това на апарата ще бъдат монтирани и два инструмента, които ще съставят каталог на всички химични елементи и йони, които се намират около Слънцето.

Сондата Solar Probe Plus е част от програмата на НАСА „Живот със звездата”, призвана да изследва всички аспекти от въздействието на Слънцето върху Земята, които потенциално могат да влияят на живота и човешкото общество, заключава РИА Новости.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase