Снимка: БГНЕС

България е на пето място от всички държави членки на ЕС, след Гърция, Кипър, Франция и Малта, по процент на съответствие на водите за къпане в откритите водни площи.

Това сочи обобщен доклад на ЕК за 2009 г., публикуван в началото на месец юни, за качеството на водите за къпане в ЕС за миналогодишния летен сезон.

Зоните за къпане по българското крайбрежие на Черно море са 89 на брой, а общо за страната са 93. Водата в тях е според европейските изисквания за качеството на водата.

Това съобщиха на пресконференция днес от Министерството на здравеопазването (МЗ). От министерството и регионалните му инспекции (РИОКОЗ) регулярно правят контрол и мониторинг на качеството на водите за къпане.

Още по темата

Според получените резултати водите за къпане се класифицират в следните категории:

– съответстващи на по-строгите препоръчителни изисквания;
– съответстващи на задължителните изисквания, но несъответстващи на препоръчителните изисквания;
– несъответстващи на задължителните изисквания;
– зони, забранени за къпане.

Процентът на съответствие на водите за къпане у нас е 90.3 според по-строгите препоръчителни изисквания на европейското законодателство, обяви Димитър Димитров, началник на отдел „Държавен здравен контрол“ към МЗ.

Във всяка от зоните за къпане има по един пункт за вземане на проби, с точно определени географски координати, които са включени в Информационната система по водите на ЕС (WISE).

През сезона за къпане от всеки пункт се вземат проби (микробиологични и химични) за анализ на водите най-малко веднъж на две седмици.

Според нормативните изисквания, дори само една проба от зона за къпане да показва отклонения от качеството, тя се причислява към негодните за къпане, уточни Димитров.

Само четири зони с води за къпане в Румъния (8,2 процента) съответстват на по-строгите препоръчителни изисквания в сравнение с 91 процента съответствие на зоните за къпане по Черноморското крайбрежие у нас, похвалиха се от МЗ.

Единствено в България и Словения водите за къпане, разположени на сушата (във вътрешността), съответстват сто процента на задължителните изисквания, сочи докладът.

През 2009 г. от всички води за къпане у нас само една зона не е отговаряла на задължителните изисквания – южният плаж на Варна, през 2007 г. те са били девет, а през 2008 г. – шест.

Намалява броят на зоните за къпане, несъответстващи на по-строгите препоръчителни изисквания на ЕС – през 2009 г. техният брой е бил девет, през 2007 г. и през 2008 г. – 21.

Най-сериозни проблеми по отношение на качеството на водите за къпане през последните три години, откакто се води мониторинг и контрол в България, са регистрирани в района на Варна.

Основните причини, които влошават качеството на водите за къпане по Черноморското крайбрежие, са недостатъчният брой и капацитет на пречиствателните станции за отпадъчни води, нерегламентирани изпускания на такива води, включително от заведения, разположени на плажа, отбелязаха от МЗ.

За да проверите дали любимото ви място за къпане е достатъчно чисто или да споделете информация за качеството на водите за къпане, разгледайте новия интерактивен портал Eye On Earth на ЕК.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase